Az olvasás világnapja

 

A cél az volt, hogy felhívják az írás-olvasás készségének fontosságára az emberek figyelmét: az írni és olvasni tudás alapvető emberi jog, a tanulás alapköve. 1966 óta minden évben világszerte ünneplik. 

S hogy miért fontos az olvasás? Mario Vargas Llosa perui író eképp fogalmazta meg a lényeget:

"Kétségtelen, hogy napjainkban nagyobb gondot kell fordítani az olvasásra, illetve az irodalom fejlõdésére. Az olvasás egy olyan folyamat, amely megmozgatja az ember szellemét, fantáziáját, egész lényét. De egy könyv megléte még nem elég.. Roland Barthes szerint egy történet, egy könyv csak akkor lesz azzá, ami, ha olvasni kezdik. Akkor kezd élni a könyv. Manapság, a digitális kultúra terjedésével, a könyv, mint közvetítõ eszköz kezdi elveszíteni uralmát, helyére az egyre népszerûbb e-book törekszik. De vajon mennyire szolgál ez a technikai fejlõdés az olvasás mikéntjének változására? Vajon az olvasás megváltozik, ha már nem a hagyományos papír alapú könyvet szorongatjuk otthon, a metrón vagy bárhol, amerre járunk, hanem egy kis téglalap alakú fém-mûanyag e-book olvasót? Hiszem, hogy a könyv, mint olyan nem tûnik majd el a homályban."

Vargas Llosa úgy véli, hogy a fikció "elengedhetetlenül szükséges a civilizáció fennmaradásához". Számára az olvasás, amely "az álmot életre kelti, az életet pedig álomra váltja", legalább olyan fontos, mint az írás. "Fikciók nélkül az ember kevésbé lenne tudatában az életet élhetõvé tévõ szabadság fontosságának, és a pokolnak, amellyé az élet változik, ha egy zsarnok, egy ideológia vagy egy vallás tiporja össze" - fogalmazott. Méltatta nagy elõdjeit, Flaubert-t, Faulknert, Cervantest, Dickenst, Tolsztojt, Thomas Mannt vagy éppen Sartre-t, akinek a mûvei mély titkokat tártak fel elõtte.

(forrás: MTI)