Kicsiknek
Kárpáti Tibor: Megérett a meggy / Hétfőn heverünk
Két mondókát tartalmaz ez a Papírszínház, az egyik a számokkal, a másik a hát napjaival ismerteti meg a kicsiket.
3 éves kortól
Thierry Chapeau: Szusi
Szusi, a kicsi sárga halacska unalmában a varázskő keresésére indul. Útja során a tenger sok érdekes lakójával találkozik, míg végül barátra is lel.
3 éves kortól.
Florence Jenner-Metz: Az ebédidő
Foltos varangy úr mozdulatlanul vár a tó közepén. Picike a béka, ám a bendője annál hatalmasabb. És most éhes. Farkaséhes! Vajon fog ma ebédelni?
3 éves kortól
Florence Jenner-Metz: Jao, a kaméleon
Jao, a kaméleon nem zöld. Nem is piros, nem is sárga. Még csak nem is kék, és nem is barna. Ő amolyan mindenféle színű. A trópusi őserdőben útnak indul, hogy megtalálja a saját színét.
A mese különlegessége, hogy áttetsző fóliákat is tartalmaz.
4 éves kortól
Cecile Alix: A medve és a hold
A sarkvidéki nagy hidegben a jegesmedve és a hold utazásról álmodik. A hold bárkává alakul, és kalandra indulnak. A jégmezők helyett irány a nagyvilág: a hatalmas óceánok, a hangos őserdők, a fényes városok! Világ körüli útjukon sokakkal találkoznak.
A mesét François Pompon Jegesmedve (1928-29) című szobra ihlette, mely a párizsi Musée d’Orsay-ben látható.
Bikki Laura: Ásít a város
Az ásítás bárhol, bármikor ránk törhet – nincs ebben semmi meglepő, hiszen egész nap a várost járja.
Ott van a reggeli készülődésnél, ő is megáll a piros lámpánál, ott várakozik a buszmegállóban, az ovisokkal uzsonnázik, sőt még az irodai megbeszélésen is tiszteletét teszi.
Amikor véget ér a nap, nyugovóra tér, és vele együtt ásít az egész város.
Vajon téged is meglátogat? Áááhhhuuuuááaáááii!
A mesét ihlető Munkácsy Mihály Ásító inas című festményéről Révész Emese művészettörténész írt rövid ismertetőt a gyereknek.
Gáspár Sára: Csak varázsolni akartam
Anya a reggeli sminkelés közben a szokásos mantráját mormolja, aminek a kislánya varázserőt tulajdonít. A hallott szavakkal ő is megpróbál varázsolni, de a fürdőszobában hamarosan eluralkodik a káosz.
A mesét Goethe A bűvészinas című balladája inspirálta, amely a felnőtté válás, a beavatás misztikus története egy tanoncról, aki mestere tudását felhasználva próbál maga is bűvésszé válni.
A történetben olyan kérdésekre kaphatunk válaszokat, hogy mi felett van, és mi felett nincs irányításunk. Meddig érnek a saját határaink? Gyerekként miért nem szabad tudnunk mindent, amit a felnőttek tudnak? Lehetséges-e önmagunkhoz képest túl sokat tudnunk?
Paul Dukas e meséhez írt szimfonikus művét egy QR-kód segítségével lehet lejátszani. Akit érdekel, Walt Disney Fantázia című, 1940-ben készített animációs feldolgozását is megkeresheti.
5 éves kortól
Révész Emese: Már nem is fáj
Ilyenkor nyáron mindenkivel történik valami. Sebek, horzsolások, bibik, látható és láthatatlan sérülések. Bárcsak mindent meg lehetne ragasztani! – tűnődik el nagymama egy törött váza darabjaival a kezében.
A valóságos vagy a jelképes sebek, amelyeket a bőrünkön vagy a lelkünk mélyén hordozunk, akkor is mesélnek, amikor már rég begyógyultak. A hegek – testünk, lelkünk emlékezetének részei – egyszerre hordozzák a sérülés és a gyógyulás emlékét, legyenek azok fájdalmasak vagy épp nagyon kedvesek. És ahogy minden töröttben ott az egész, ahogyan a törött váza is új életre kel, úgy leszünk mi is teljesek és szebbek a sebeink, kudarcaink, veszteségeink által.
A Hol készül a művészet? szerzőjének története a japán kincugi-technikát (hegek művészete) és annak filozófiáját idézi meg.
Minden új papírszínház-mesét megtaláltok, ha az alábbi képre kattintotok az egérrel, vagy (tableten és okostelefonon) koppintotok az ujjatokkal.